روکش دندان

روکش دندان یک “کلاهک” به شکل دندان است که روی دندان قرار می گیرد ، این کار برای پوشش دادن دندان به منظور بازسازی شکل و اندازه و بهبود ظاهر آن انجام می شود.
روکش زمانی که در محل قرار می گیرد، به طور کامل قسمت قابل مشاهده یک دندان که بر روی ریشه دندان یا بالای خط دندان قرار دارد را کاملا پوشش می دهد.

چرا روکش دندان مورد نیاز است؟

روکش دندان ممکن است در شرایط زیر مورد نیاز باشد:

1- برای محافظت از یک دندان ضعیف (به عنوان مثال، در برابر باکتری) تا از شکستن آن جلوگیری کرده و یا بخش های یک دندان ترک خورده را در کنار هم نگه دارد.
2- برای بازیابی یک دندان شکسته یا دندانی که به شدت دچار خرابی شده است
3- برای پوشش دادن و مراقبت از یک دندان با یک ماده پر کننده زمانی که دندان در شرایط مساعدی قرار ندارد
4- برای نگه داشتن یک پل دندان در جای خود
5- برای پوشش دادن دندانهایی که در فرم مناسبی قرار ندارند یا شدیدا تغییر رنگ داده اند
6- برای پوشش ایمپلنت دندان

برای کودکان نیز ممکن است روکش بر روی دندان های اولیه (شیری) استفاده شود.

  •  حفظ شرایط مساعد یک دندان و محافظت از آن در برابر خرابی در شرایطی که استفاده از ماده پرکننده امکان پذیر نیست.
  • حفاظت از دندان های کودک که در معرض خطر بالای پوسیدگی قرار دارند، به ویژه در حالتی که بهداشت دهان و دندان توسط او رعایت نمی شود.
  • کاهش خطرات عمومی برای دندان های کودکانی که از نظر سنی، رفتاری یا سابقه پزشکی توانایی همکاری با پزشک معالج را در زمینه مراقبت های پزشکی ندارند.
  • در چنین مواردی دندانپزشک کودکان ممکن است یک روکش فولادی ضد زنگ را توصیه کند.

چه نوع روکش هایی در دسترس هستند؟

روکش های دائمی می توانند از فولاد ضد زنگ، تمام فلزات (مانند طلا و یا یک آلیاژ دیگر)، چینی متصل به فلز، تمام رزین یا تمام سرامیک ساخته شوند.
روکش های فولادی ضد زنگ، روکش هایی پیش ساخته هستند که در دندان های دائمی به طور موقت مورد استفاده قرار می گیرند. روکش از دندان یا ماده پرکننده محافظت می کند در حالی که یک روکش دائمی ممکن است از مواد دیگری ساخته شده باشد.

برای کودکان یک روکش فولادی ضد زنگ معمولا به این دلیل استفاده می شود تا به دندان اولیه متصل شود و کارآیی متناسب با آن ارائه دهد. روکش تمام دندان را پوشش می دهد و از پوسیدگی بیشتر آن جلوگیری می کند. هنگامی که دندان اولیه برای ایجاد فضای کافی برای ایجاد دندان دائمی کشیده می شود، روکش نیز به طور طبیعی همراه با آن خارج می شود.

به طور کلی، روکش های ضد زنگ فولادی برای دندان های کودکان استفاده می شوند چرا که نیازی به بازدید مداوم توسط دندانپزشک ندارند و از این رو مقرون به صرفه تر از روکش های سفارشی بوده و مراقبت های پیشگیرانه مورد نیاز برای محافظت از دندان بدون دخالت روکش انجام می شوند.
فلزات مورد استفاده در روکش شامل آلیاژهای حاوی مقدار زیادی طلا یا پلاتین یا آلیاژهای فلزات پایه (به عنوان مثال کبالت، کروم و آلیاژهای نیکل و کروم) هستند.

روکش های فلزی به خوبی در برابر نیروهای گاز گرفتن و جویدن مقاومت می کنند و احتمالا به لحاظ سایش طول عمر بیشتری دارند. همچنین روکش های فلزی به ندرت سابیده یا شکسته می شوند. رنگ فلزی آنها یک اشکال عمده به حساب می آید. روکش های فلزی انتخاب خوبی برای مکان های خارج از دید هستند.
روکش های چینی فلزی می توانند با رنگ دندان های مجاور شما (بر خلاف روکش های فلزی) هماهنگ شوند. با این حال، در صورت استفاده از این پوشش دندانهای روبرو آسیب بیشتری در مقایسه با روکشهای فلزی یا رزینی می بینند.

بخش سرامیکی روکش نیز می تواند سابیده شده یا شکسته شود. در مقایسه با روکش های سرامیکی، روکش های چینی متصل به فلز به نظر می رسد شباهت بیشتری به دندان های معمولی داشته باشند. با این حال، گاهی اوقات فلزی که در زیر چینی قرار دارد، می تواند به شکل یک خط تیره، به ویژه در خط دندان ها و حتی بالاتر، اگر لثه های شما دچار عقب نشینی شده باشد، خودنمایی کند.

این روکش ها می توانند انتخاب خوبی برای دندان های جلو و عقب و همچنین پل های طولانی که در آن فلز برای ایجاد مقاومت مورد نیاز است، باشند.

روکش های دندان تمام رزین ارزان تر از انواع دیگر روکش هستند.

با این حال، در طول زمان دچار آسیب می شوند و بیشتر از روکش های چینی متصل به فلز مستعد شکستگی هستند.
روکش های دندان تمام سرامیکی و یا تمام چینی هماهنگی رنگی بهتری را نسبت به سایر انواع روکش ها ارائه می دهند و ممکن است برای افرادی که دارای آلرژی های فلزی هستند مناسب تر باشند.

تاج های تمام سرامیکی می توانند برای دندان های جلو و عقب استفاده شوند.

روکش های موقت در برابر روکش های دائمی:

روکش های موقت می توانند در مطب دندانپزشک شما ساخته شوند، در حالی که بسیاری از روکش های دائمی در یک آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند.

به طور معمول، روکش های موقت از مواد اکریلیک یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و می توانند به عنوان یک ترمیم موقت به کار گرفته شوند تا یک روکش دائمی در آزمایشگاه ساخته شود.

دکتر اشکان مصطفی نژاد / دندانپزشک و متخصص کاشت دندان
تهران،نیاوران (شهید باهنر)،بین منظریه و شهر کتاب، پلاک۱۳۱،طبقه۲،واحد۵
تلفن: ۲۲۸۱۵۶۶۰

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

پرکردن دندان با انواع مواد

پرکردن دندان

انواع مواد برای پر کردن دندان در مقاله پیش رو قصد داریم راجع به پرکردن دندان صحبت کنیم، پر کردن دندان یا ترمیم دندان زمانی

مطالعه مقاله