ایمپلنت

ایمپلنت پین باریکی ست که از تیتانیوم خالص سازگار با بدن ساخته شده و درون استخوان فک گذاشته می شود و در حال حاضر بهترین روش درمانی برای جایگزینی دندان از دست رفته میباشد  اگر شما بعد از کارگذاری ایمپلنت از ان به خوبی نگهداری کنید و بهداشت دهان خود را به خوبی رعایت کنید میتوانید برای بقیه عمر خود از آن استفاده کنید و در طرح لبخند شما بسیار نقش دارد.

برای انجام ایمپلنت دندانی حداقل نیاز به یک عمل جراحی میباشد که طی آن ایمپلنت در استخوان فک اصطلاحا کاشته میشود. پس از عمل جراحی و قرار دادن ایمپلنت، استخوان فک شما با میله تیتانیوم ایمپلنت ترکیب میشود و این پروسه چند ماه زمان میبرد. لازم به ذکر است که قبل از انجام عمل زیبایی ایمپلنت میبایست پوسیدگی دندان ها نیز بررسی شود.

بعد از گذشت زمان کافی و اطمینان از برقراری باند مناسب بین ایمپلنت و استخوان دندانپزشک از ایمپلنت(ها) بعنوان پایه استفاده کرده و روی آن(ها) پروتز دندانی ثابت یا متحرک را قرار میدهد. (برای اطلاعات بیشتر راجع به انواع پروتز اینجا را کلیک کنید).

برای جایگزین کردن تمام دندان ها برای فک بالا به شش تا هشت ایمپلنت و برای فک پائین به چهار تا شش ایمپلنت نیاز است.

ایمپلنت دندان

همانطور که پیشتر ذکر شد درمان ایمپلنت دندان حداقل به یک عمل جراحی نیاز دارد.برای این عمل شما به لثه های سالم نیاز دارید و باید استخوان فک شما به اندازه کافی برای نگه داشتن ایمپلنت دندان قوی باشد.

برخی از دندان پزشکان در صورتی که شما سیگار میکشید از ایمپلنت گذاری اجتناب میکنند زیرا سیگار کشیدن احتمال موفقیت درمان را به شدت کاهش میدهد.

اگر تحت درمان رادیوتراپی یا شیمی درمانی  هستید یا سابقه انجام آن را دارید احتمال موفقیت در ایمپلنت گذاری برای شما کم است.

برای اطمینان از میزان تاثیر موارد پزشکی مثل پوکی استخوان در طول عمر و عملکرد ایمپلنت دندان تحقیقات بیشتری نیاز است.

همچنین اگر شما در حال مصرف داروهای با ترکیبات  بیس فسفونات (برای بیماری های استخوانی مصرف میشود) هستید   بعید است ایمپلنت به شما پیشنهاد شود.

اگر شما تصمیم به انجام کاشت دندان دارید از دندانپزشک خود بپرسید که آیا این روش کاشت دندان گزینه مناسبی برای شما هست یا خیر؟ همچنین باید مطمئن شوید که دندانپزشک شما پروسه درمانی شما درجایگذاری ایمپلنت دندان  را کامل طی میکند.او باید از استاندارد هایی که توسط مراجع علمی – قانونی دندانپزشکان تائید شده است پیروی کند.از اینکه از دندانپزشکتان بپرسید چقدر در ایمپلنت گذاری تجربه دارد نترسید.

آمادگی برای جراحی

دندانپزشک شما توضیح خواهد دادکه چگونه برای عمل خود اماده شوید.

قبل از انجام عمل نیاز به معاینه لثه ها و اطمینان یافتن از سلامتی کامل آنها وجود دارد، همچنین هر گونه عفونت یا پوسیدگی در لثه و دندانهای مجاور محل قرار گیری ایمپلنت نیز باید به طور کامل درمان شود، بعد از اطمینان از سلامت کامل بافتهای دهانی ناحیه جراحی و اطراف آن نیاز به تهیه یک اسکن رادیوگرافی مخصوص ایمپلنت (اصطلاحا CBCT یا DVT نامیده میشود) از محل میباشد که توسط مراکز رادیولوژی تخصصی  فک و صورت قابل تهیه است. این اسکن معمولا به همراه یک ریپورت و CD تهیه میشود و دندانپزشک به کمک آنها ارتفاع و ضخامت استخوان و نیز سایر موارد مهم مانند محل عبور اعصاب مهم، سینوس ها و … را بررسی میکند و بهترین سایز و محل قرار گیری ایمپلنت را مشخص میکند.

آخرین مسئله ای که قبل از جراحی ایمپلنت باید مورد توجه قرار گیرد اینست که در شرایط پزشکی خاص ( فشار خون بالا، سابقه سکته قلبی یا مغزی ، سابقه پیوند عضو و …) گاهی نیاز به دریافت داروی خاص  یا تغییر در دوز داروهای دریافتی فعلی بیمار وجود دارد و در مواردی که شخص به دلیل بیماری زمینه ای (مثل مشکلات قلبی) تحت نظر پزشک دیگری قرار دارد نیاز به مشورت با پزشک مربوطه نیز وجود دارد. در هنگام تشکیل پرونده دندانپزشکی قبل از انجام هر درمانی پرسشنامه ای راجع به شرایط پزشکی خاص در اختیار شما قرار خواهد گرفت، لطفا آنرا کامل و دقیق پر کنید و اگر مطلب مهمی وجود دارد که در پرسشنامه نیست حتما آنرا با دندانپزشک خود در میان بگذارید، با در نظر گرفتن و انجام دقیق همه این مراحل درمان ایمپلنت برای بسیاری از افراد بدون خطر خاص و با موفقیت بالا قابل انجام خواهد بود.

جراحی ایمپلنت های دندانی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام میشود در این حالت درد کاملا در دهان شما ازبین میرود و میتوانید در حین عمل بیدار بمانید.

ممکن است از یک آرام بخش استفاده کنید تا در طول عمل اضطرابتان ازبین برود و یه شما کمک میکند آرام باشید.

در موارد نادر ممکن است نیاز باشد که عمل تحت بیهوشی انجام شود که در اینصورت عمل باید در مراکز خاص با تجهیزات خاص برای شما انجام شود در این صورت به طور کامل بیهوش میشوید ودر طول عمل خواب خواهید بود.

دندانپزشک شما انچه  قبل از عمل ،در حین عمل و بعد از عمل  رخ میدهد را و هر گونه درد یا عوارضی که شما خواهید داشت را با شما درمیان میگذارد.

این یک فرصت برای شماست که از آنچه برای شما رخ میدهد مطلع شوید و میتوانید سوالاتی راجع به خطرات ،منافع و روش های درمانی جایگزین این پروسه آماده کنید.

این کار به شما آگاهی کامل میدهد و میتواند رضایت شما را برای انجام این کار جلب کند حتی ممکن است برای عمل ازشما خواسته شود فرم رضایت نامه را پر کنید.

روند عمل جراحی

طول مدت عمل شما بستگی دارد به اینکه چند ایمپلنت برای شما قرارداده میشود و اینکه چقدر عمل پیچیده باشد

ممکن است چند ایمپلنت دندان در یک عمل جراحی قرار داده شود در این حالت زمان عمل طولانی تر خواهد شد. بعد از اینکه لثه کاملا بیحس شد. دندانپزشک یک برش در لثه شما زده و یک سوراخ کوچک در استخوان فکتان ایجاد میکند و ایمپلنت در این سوراخ قرار داده میشود.

در شرایط خاصی میتوان کشیدن دندان آسیب دیده و جایگزاری ایمپلنت را طی یک جلسه جراحی انجان داد که این روش “ایمپلنت فوری” نامیده میشود و همیشه قابل انجام نیست و همانطور که پیشتر ذکر شد در “شرایط خاصی” قابل انجام است.

اگر این حالت قابل انجام نباشد دندانپزشک ایمپلنت دندان را چند ماه (فک بالا ٣-۶ ماه و فک پایین ٢-۴ ماه) بعد از کشیدن قرار میدهد تا استخوان فک زمان کافی برای ترمیم خود داشته باشد  به این حالت “ایمپلنت تاخیری” گفته میشود.

ایمپلنت فوری و تاخیری میتواند طی یک یا دو مرحله قرار داده شود:

در روش یک مرحله ای میله ایمپلنت دندان و ضمائمی که بین دندان مصنوعی و ایمپلنت متصل میشودهمزمان قرار داده میشوند و بعد از پایان جراحی ضمائم ایمپلنت در دهان قابل مشاهده است.

در روش دو مرحله ای ابتدا میله ایمپلنت در زیر لثه جایگذاری میشود (شما آن را در دهان خود نمی بینید) و مدتی (حدودا  ٢تا ٣ ماه) برای بهبود کامل لثه و استخوان صبر میکنیم و بعد از آن طی یک جراحی دیگر که البته این دومی جراحی بسیار سبکتری خواهد بود ضمائم ایمپلنت به آن متصل خواهد شد

در هر دو روش بعد از گذشت ٢ تا ۴ ماه از جراحی اول پروتز نهایی آماده و تحویل خواهد شد. در طول این زمان امکان ساخت پروتز موقت ثابت یا متحرک بسته به شرایط وجود دارد که میتواند طی این دوران گذار مشکلات جویدن و زیبایی که در اثر از دست رفتن دندان ایجاد شده را تا حدودی بهبود ببخشد.

مراقبت های بعد از عمل

بعد از انجام کاشت دندان شما ممکن است به استراحت نیاز داشته باشید تا اثر بیحسی کاملا خاتمه یابد، بعد از یک بیحسی موضعی چند ساعت طول میکشد تا دهان تان به حالت اول خود برگردد

شما ممکن است به مسکن نیاز داشته باشید تا اثر ناراحتی حاصل از بی حسی را برطرف کند

معمولا بعد از عمل ایمپلنت دندان میتوانید به خانه برگردید اما اگر بیهوشی عمومی داشتید به یک همراه نیاز دارید تا شمارا برای رسیدن به خانه همراهی کند و تا ۲۴ ساعت اول بهتر است دوست یا یکی از اشنایان مراقب شما باشد.

مهم است که در روزهای استراحت بعد از عمل کاشت دندان از غذاهای نرم استفاده کنید  مراقب باشید از غذاها و نوشیدنی های داغ تا زمانی که همه احساس به دهانتان باز نگشته استفاده نکنید در غیر این صورت ممکن است بدون اینکه متوجه شوید خودتان را بسوزانید.

بسیار حائز اهمیت است که دهان خود را مثل معمول با مسواک زدن و نخ دندان تمیز نگه دارید و ممکن است برای اینکه بتوانید راحتتر بین دندانهای خود را تمیز نگه دارید به مسواک ویژه ای نیاز داشته باشید.
جهت مشاهده سایر مراقبتهای پس از انجام عمل ایمپلنت اینجا را کلیک کنید

دوره نقاهت

اگر نیاز به تسکین درد دارید میتوانید از مسکن های با دوز بالاتر مثل پاراستامول یا ایپوبروفن استفاده کنید.

دندانپزشک شما ممکن است برای شما انتی بیوتیک و دهانشویه ضد عفونی کننده تجویز کند تا خطر عفونت کردن ایمپلنت دندان کاهش یابد با این حال شواهد زیادی برای اینکه ثابت کند اینکار موثر است وجود ندارد
شما برای چند ماه بعد از عمل نیاز به قرار ملاقات های مکرر با دندانپزشک خود دارید به طوری که او می تواند بررسی کنید که هیچ مشکلی برای شما وجود ندارد.

زمانی که نیاز است تا شما بهبودی کامل بعد از ایمپلنت پیداکنید بسته به طرح درمانی شما متفاوت خواهد بود بنابراین مهم است دستورات دندانپزشک خود را دنبال کنید

بعد از تحویل پروتز های نهایی مجموعه ایمپلنت و پروتزها میتواند عملکرد مشابه دندانهای طبیعی شما را داشته باشند و و قادر خواهید بود به طور عادی غذا بخورید
شما باید حتما حداقل روزی دو بار از نخ دندان استفاده کنید و مسواک بزنید تا از سالم ماندن دندان ها و ایمپلنتها مطمئن شوید و دندانپزشک  و متخصص بهداشت خود را به طور منظم ببینید

اگر پروتز های متصل به ایمپلنت شما اسیب دید  دندانپزشک شما احتمالا می تواند آن را تعمیر کند در غیر اینصورت پروتز تعویض خواهد شد.
اگر ایمپلنت دندان شما اسیب دید ممکن است دندانپزشک بتواند ان را تعمیر کند اگر نتواند ان را تعمیر کند میتواند یک ایمپلنت دیگر جایگزین کند

 عوارض و خطرات

از انجایی که هر پروسه ای خطرات مرتبط با خود را دارد ایمپلنت گذاری هم خطرات خودش را دارد و مشخص نیست اتفاقی برای شما یا شخص دیگری بیافتداز دندان پزشک خود بپرسید خطراتی که ممکن است شما با ان روبه رو شوید را برایتان توضیح دهد

عوارض جانبی

عوارض جانبی ناخواسته اما موقتی ممکن است بعد از عمل دریافت کنید ممکن است کمی تورم و ناراحتی در اطراف ایمپلنت دندان داشته باشید اگر این چنین است میتوانید از مسکن های با دوز بالاتر مثل پاراستامول یا ایپوبروفن استفاده کنید.

عوارض مشکلاتی هستند که در طی یا بعد از عمل رخ میدهند محتمل ترین عارضه هر عمل جراحی خونریزی زیاد و واکنش غیر منتظره به بیحسی یا بیهوشی است. شاخه عصبی که به صورت عصبدهی میکند شاخه هایی برای استخوان فک پایین میفرستد . این عصب همچنین دندان ها لثه ها و لب پایین شما را عصبدهی میکنند. اگر این اعصاب با ایمپلنت دندان اسیب ببینند ممکن است احساس سوزن سوزن شدن  یا بیحسی موقت و یا گاهی بیحسی دائمی داشته باشید همچنین ممکن است دردناک باشد. رادیوگرافی و سی تی اسکن میتواند  به دندانپزشک شما کمک کند که موقعیت اعصاب در استخوان فک شما را ببیند و خطرات را به حداقل برساند

گاهی استخوان فک با ایمپلنت ترکیب نمیشود و ممکن است ایمپلنت دندان شل شود این حالت معمولا دردناک نیست اما ممکن است ایمپلنت نتواند دندان های مصنوعی را حمایت کند در این صورت به کاشت ایمپلنت دیگری نیاز خواهید داشت.دندانپزشک شما از شما میخواهد مرتبا چک کنید تا مطمئن شود ایمپلنت دندان شما هنوز سالم است. از دیگر عوارض ایمپلنت می توان به آسیب دیدن عصب اشاره کرد. اگرچه این عارضه به ندرت پیش می آید، گاهی دندانپزشک هنگام سوراخ کردن فک ناخواسته به عصب ها آسیب می زند و بیمار ممکن است دچار بی حسی شود. در اکثر این موارد بی حسی بعد از چند ماه رفع می شود و فقط در موارد خیلی کمی این بی حسی دائمی می شود. این بی حسی که بخاطر آسیب اعصاب در فک پایین است، در هنگام کاشت ایمپلنت دنداندر فک پایین ممکن است رخ دهد.
هزینه

این که هزینه کاشت دندان چقدر است، سوالی است که تنها میتوان با ساخت ایمپلنت ان را مشخص کرد در نتیجه در ابتدای کار پاسخ پیچیده است. برای پاسخ به این سوال شما باید نیاز واقعیتان را ارزیابی کنید و در این صورت قادر به براورد هزینه ایمپلنت واقعی خواهید بود

قیمت ایمپلنت دندان بستگی به عوامل بسیاری از جمله فردی:
کیفیت، مقدار و محل استخوان: در صورتی که عرض استخوان و ارتفاع ان در محلی که ایمپلنت گذاشته میشود کافی باشد به هزینه اضافی نیاز ندارید اما در صورتی که استخوان تحلیل رفته باشد و یا شکل و اندازه استخوان کافی نباشد نیاز به  پیوند استخوان خواهد بود که میتواند هزینه ایمپلنت دندان را افزایش دهد.

تعداد دندان هایی که جایگزین میشوند و نوع پروتز : روکش، بریج ثابت، و پروتز متحرک مبتنی بر ایمپلنت (که اصطلاحا به نام over denture نامیده میشود) میتواند برای جایگزینی دندانها با کمک ایمپلنت ساخته شود که بسته به اینکه کدام نوع ساخته شود هزینه آن متفاوت خواهد بود، پروتز متحرک کم هزینه تر از نوع ثابت آن است.

نوع ایمپلنت دندان که مناسب خواهد بود: ایمپلنت های استاندارد بین ۳ تا ۶ میلی متر قطر و ۶ تا ۱۴ میلی متر طول دارند انواعی از مینی ایمپلنت وجود دارند که حدود ٢ میلی متر قطر دارند و گاهی اوقات برای جایگزینی دندان بسیار کوچک یا در ترکیب با یک گروه برای حمایت از پروتز متحرک می توانتد مورداستفاده قرار بگیرند.

هر روش درمانی کاشت ایمپلنت با یک جلسه مشاوره رایگان در کلینیک دندانپزشکی شروع می‌شود. در این جلسه مشاوره، متخصصان ما یک برنامه درمانی سفارشی با توجه به شرایطتان برای شما طراحی می‌کنند و به این ترتیب شما می‌توانید از هزینه و قیمت ایمپلنت دندان به طور دقیق دقیق آگاه شوید.

جایگزین های ایمپلنت دندانی
پروتزهای متحرک اکریلی یا کروم کبالت
پروتز های ثابت که به دندانهای مجاور محل بی دندانی متصل میشوند (بریج ثابت)