توصيه هاي بعد از روكش موقت

روکش موقت دندان از موضوعاتی است که اگر به تازگی آن را به عنوان بخشی از درمانتان دریافت کرده اید، مهم است که به ادامه مطلب توجه فرمایید.

توصیه های بعد از روکش موقت دندان

به طور كلی روکش موقت دندان برای محافظت از دندانهای پایه تراش خورده برای پروتز ثابت( روكش های اصلی) ساخته میشود. علی رغم وقت و دقتی كه صرف ساختن این روكشهای موقت میشود، بدلیل اینكه از موادی ساخته میشوند كه با روكش اصلی متفاوت هستند، ممكن است رنگ و فرم و سطح بیرونی انها كمی با دندانهای طبیعی شما متفاوت باشد.

توجه كنید كه این تفاوتها در روكش اصلی كه بعدا ساخته و تحویل میشود، وجود نخواهد داشت. و از این بابت جای نگرانی نیست. سایر موارد به شرح زیر است.

حساسیت دندان

یكی از دلایل ساخت روکش موقت دندان حفاظت دندان در مقابل تحریكات موجود در حفره دهان است ولی همچنان ممكن است به دلیل تكنیك ساخت آن كه به خوبی روكش اصلی نیست و عدم تطابق كامل روكش موقت همچنان كمی حساسیت نسبت به سرما و گرما و بعضی از خوراكیها وجود داشته باشد، در اینگونه موارد حتی الامكان با پرهیز از تماس مواد تحریك كننده با دندان مورد نظر به “به سلامت سپری شدن دوران گذار” تا اماده شدن روكش اصلی خود كمك كنید.

سمان (چسب) موقتی كه روكش شما با آن چسبانده شده حدود نیم ساعت زمان برای ست شدن كامل نیاز دارد، لطفا در این زمان از خوردن و اشامیدن پرهیز كنید.

از جویدن غذاها و تنقلات چسبنده (مانند گز، آدامس و…) با روكش موقت خودداری كنید.

همچنین از جویدن غذاهای سفت(مثل ته دیگ) كه میتواند موجب شكستن روكش موقت شود پرهیز كنید.

در صورتیكه بهر دلیل روكش موقت شما شكست یا خارج شد، در اولین فرصت با دندانپزشك خود تماس بگیرید. فراموش نكنید كه روكش خارج شده را همراه خود ببرید.

علی رغم ملاحظاتی كه در رابطه با سمان موقت وجود دارد،روكش های موقت همچنان نیاز به تمیز كردن دارند. توصیه میشود روكش خود را مسواك بزنید ولی از نخ دندان بعلت احتمال خارج كردن روكش موقت در اطراف آن استفاده نكنید.

روکش موقت دندان همانطور كه از اسم انها بر میاید موقتی هستند، لذا حتما در زمان مشخص شده برای ادامه درمان و تحویل روكش اصلی خود مراجعه كنید.

telegram.me/drmostafanejad

مطالب مشابه