توصیه های بعد از جراحی ایمپلنت

جراحی ایمپلنت معمولا اولین مرحله از درمان ایمپلنت است که در آن بیمار جراحی می شود تا ایمپلنت در استخوان فک قرار بگیرد.

توصیه های بعد از جراحی ایمپلنت

به طور كلی بعد از همه درمانهای دندانپزشكی در مرکز ایمپلنت تهران كمی ناراحتی بدلیل باز نگه داشتن دهان به مدت طولانی و نیز خشكی مخاط دهان ممكن است رخ بدهد كه این علائم موقتی هستند و عموما بدون نیاز به دارو و یا حداكثر با مسكن های معمول بهبود میابند.

و اما اگر شما به تازگی جراحی ایمپلنت انجام داده اید به ادامه مطلب توجه فرمایید:

گاهی بعد از پایان جراحی برای توقف خونریزی از گاز استریل استفاده میشود، اگر برای شما گاز استریل در موضع جراحی قرار داده شده انرا حداقل نیم ساعت در موضع با فشار ملایم نگه دارید تا خونریزی متوقف شود، توجه كنید كه بعد از نیم ساعت اگر همچنان خونریزی شدید وجود دارد باید از گاز دیگری در موضع استفاده كنیم و این گاز جدید هم باید به مدت نیم ساعت در محل باقی بماند، از تعویض پی در پی گاز استریل جدا خودداری كنید، چون خطر افزایش خونریزی را بهمراه دارد.

بعد از جراحی در کلینیک ایمپلنت از موارد زیر برای حداقل ٢٤ ساعت پرهیز كنید

  • استعمال دخانیات
  • نوشیدنی با نی
  • نوشیدن الكل
  • نوشیدنیهای گاز دار
  • نوشیدن مایعات داغ
  • تخلیه شدید محتویات دهان یا بینی (تف كردن شدید و …)

در روز جراحی ازسوپ ولرم، ابمیوه طبیعی(بدون نی) و بستنی تغذیه كنید.

از یكساعت بعد از جراحی شستشوی ملایم با محلول دهانشویه كلرهگزیدین در محل جراحی باید انجام شود، شستشو روزی ٣-٤ مرتبه و به مدت یكهفته باید انجام شود،توجه كنید خصوصا در ٤٨ ساعت اول شستشو بسیار ملایم باید انجام شود.در صورت عدم دسترسی به محلول فوق الذكر میتوانید از اب نمك رقیق (به میزان ١-٢ قاشق شربت خوری نمك در یك لیوان اب) استفاده كنید. استفاده از محلولهای دهانشویه تجاری كه برای استفاده روزمره هستند توصیه نمیشود.

در طول یكهفته اول بعد از جراحی ایمپلنت دندان علاوه بر شستشو با دهانشویه بهتر است در محل بخیه ها از ژلهای ضد عفونی كننده( مانند ژل periokin و …) كه از داروخانه ها قابل تهیه است استفاده كنید، ژل مذكور را روی محل انجام جراحی و بخیه ها به مقدار مناسب قرار دهید و روزی ٢-٣ بار بعد از شستشو با دهانشویه تجدید كنید.

مسواك زدن در روز جراحی و روزهای بعد با احتیاط و ملاحظه نواحی نزدیك به موضع جراحی باید حتما انجام شود.

مصرف دارو و مسکن پس از جراحی ایمپلنت

بطور معمول بعد از جراحی های دهان بیماران درد متوسطی را تا چند روز تجربه میكنند، كه اكثرا با مسكن های ضد التهاب نظیر ایبوبرفن تا حدود زیادی تسكین میابد، در بیمارانی مشكلات زمینه ای نظیر بیماریهای قلبی و عروقی و … دارند مصرف این داروها ممنوع است و باید با پزشك خود برای مصرف داروی جایگزین مشورت كنند.

بعد از جراحی ایمپلنت خصوصا در مواردیكه برای شما پیوند استخوان یا جراحی سینوس لیفت انجام شده باشد تورم خفیف تا متوسطی در موضع قابل انتظار است، توجه داشته باشید كه در این موارد جایی برای نگرانی وجود ندارد و پس از چند روز با مصرف داروهای تجویز شده تورم برطرف میشود. در صورتیكه هر گونه نگرانی نسبت به این موضوع دارید ضمن حفظ خونسردی در اولین فرصت با پزشك خود تماس بگیرید.

در ساعات اولیه پس از جراحی کاشت دندان تا ٢٤ ساعت سرد نگه داشتن موضع میتواند به كاهش تورم و عوارض جراحی كمك شایانی بكند، پس از كمپرس سرد غافل نشوید.

در صورتیكه برای شما دارو تجویز شده لطفا دقیق و طبق دستور استفاده نمایید.

در ٤٨ ساعت پس از جراحی از انجام فعالیت بدنی شدید كه منجر به بالا رفتن فشار خون میشود پرهیز كنید و حتی الامكان به خود استراحت بدهید.

از دستكاری بخیه ها خودداری كرده و در حفاظت از آنها كوشا باشیدو در زمان مقرر شده برای چك آپ و برداشتن بخیه ها و به مطب مراجعه كنید.
telegram.me/drmostafanejad

مطالب مشابه

کلینیک ایمپلنت

کلینیک ایمپلنت

راهنمای انتخاب بهترین کلینیک ایمپلنت کلینیک ایمپلنت مکانی است که به طور اختصاصی و حرفه ای به ارائه خدمات ایمپلنت می پردازد. کلینیک ایمپلنت دکتر

مطالعه مقاله
بهترین لمینت دندان

لومینیرز دندان

لومینیرز دندان چیست لومینیرز، لمینیت دندان بدون نیاز به تراش دندان و چسباندن آن به ونیر دندان بسیار نازک گفته می‌شود که برای چسباندن آن

مطالعه مقاله