فواید ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال

بسیاری از افراد بخصوص بیماران سالخورده و کم توان به دلیل درد ناشی از کاشت ایمپلنت و همچنین طولانی بودن فرآیند درمان از انجام ایمپلنت خودداری می‌کنند درحالیکه با شیوه‌های نوین درمانی نظیر ایمپلنت دیجیتال بدون جراحی و بخیه، دوره درمان از هفت جلسه به 3 جلسه کاهش می‌یابد. در شیوه‌های سنتی و کلاسیک ایمپلنت، بیماران پس از جراحی لثه و کاشت پایه تیتانیومی باید برای کاهش التهاب و محکم شدن ریشه فلزی مدتی را بدون دندان طی می کردند درحالی که با “ایمپلنت دیجیتال” بلافاصله پس از جایگذاری پایه در لثه، روکش موقت روی آن قرار می گیرد که این امر دغدغه بی دندانی را برای بیمار به صفر می رساند.

میزان استخوان اطراف پایه فلزی تاثیر مستقیمی در طول عمر ایمپلنت دارد، پیوند استخوان در اطراف ایمپلنت همواره یکی از تکنیک‌های کمکی استقرار ریشه تیتانیومی در افرادی که تحلیل استخوان دارند، است ولی باید توجه داشت که پیوند صحیح و جایگزینی میزان کافی استخوان در اطراف ایمپلنت قبل از کاشت ایمپلنت یا حین کاشت آن، همواره یکی از گلوگاههای فرآیند درمان به حساب می‌آید؛ چراکه اگر حجم استخوان به اندازه مناسب نباشد به بافت‌های اطراف ایمپلنت‌ نیروی‌های مخرب وارد می‌شود و علاوه بر این چالش‌های دیگری را در دراز مدت برای بیمار ایجاد خواهد کرد که البته در شیوه “ایمپلنت دیجیتال” به دلیل اینکه پیش از جراحی، دهان توسط رادیوگرافی اسکن می‌شود بهترین موقعیت کاشت ایمپلنت با درنظر گرفتن کیفیت و حجم استخوان مورد نیاز و موقعیت سینوس و عصب از قبل مشخص شده و احتمال خطا و لغزش به حداقل می‌رسد.

 

‎چگونگی اجرای ایمپلنت دیجیتال :

ابتدا فرآیند جراحی فک بیمار به‌وسیله نرم افزار و به کمک اسکن‌های رادیوگرافی خاص ایمپلنت که بنام CBCT معروفند شبیه سازی می‌شود. سپس گاید یا شابلون جراحی توسط چاپگر سه بعدی ساخته خواهد شد که در این گاید محل‌های از پیش تعیین شده برای جراحی سوراخ شده و جهت جلوگیری از خطای لغزش دست در حین جراحی، سیلندر فلزی در محل سوراخ قرار داده شده است همچنین به صورت همزمان روکش موقت ایمپلنت توسط ماشین CNC ساخته می‌شود تا دندانپزشک در یک جلسه اقدام به کاشت ایمپلنت و بارگذاری پروتز بیمار کند. کاهش زمان درمان، درد، تورم، خونریزی، تحلیل استخوان و مناسب بودن این شیوه درمانی برای افرادی که به هر دلیل نمی‌ خواهند جای خالی دندان کشیده شده در دهانشان دیده شود و همچنین حفظ لثه بین‌ دندانی و درنتیجه ایجاد زیبایی در دندان‌ ها از مزیت‌های این روش مدرن است.

‎بیمارانی که “ایمپلنت دیجیتال” انجام می‌ دهند پس از کاشت دندان نیاز کمتری به استفاده از آنتی بیوتیک‌های متعدد خواهند داشت ضمن اینکه روش فوق ضخامت لثه‌ای ایده آل ایجاد می‌کند که برای زیبایی دندان‌ های جلویی از اهمیت بسزایی برخوردار است. شیوه‌های نوین دندانپزشکی این روزها تا جایی پیش رفته که بیماران می‌توانند در همان روز که عمل کاشت پایه ایمپلنت را انجام دادند با دندان‌های جدید خود به خانه بازگردند.

 

مصاحبه دکتر اشکان مصطفی نژاد با خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان وقتی پوسیدگی پیشرفت میکند و در مینای دندان حفره ایجاد می‌‌‌شود، تنها راه چاره ترمیم دندان توسط دندا‌ن‌پزشک است. مواد پوسیده از حفره

مطالعه مقاله