پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان

وقتی پوسیدگی پیشرفت میکند و در مینای دندان حفره ایجاد می‌‌‌شود، تنها راه چاره ترمیم دندان توسط دندا‌ن‌پزشک است. مواد پوسیده از حفره خارج و حفره پر می‌‌‌شود.
بسیاری از پرکردگی‌‌‌ها از آمالگام دندان یا رزین کامپوزیت ساخته شده است.

آمالگام ماده نقره‌ای خاکستری است که از مخلوطی از نقره، جیوه، مس و دیگر فلزات ساخته شده است. رزین کامپوزیت همرنگ دندان است و ظاهر زیبا تری دارد. رزین‌‌‌ کامپوزیتهای جدید بسیار بادوام هستند.

آمالگام‌‌‌ها در دندانهای عقب بکار می‌‌‌روند زیرا فلز در پشت دهان دیده نمی‌‌‌شود. مواد کامپوزیت و سرامیک برای تمام دندان‌‌‌ها می تواند بکار ‌‌‌رود.

پیشگیری از مشکلات دهان و دندان

  1. حد اقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
  2. زمانی که مسواکتان فرسوده شده است آن را عوض کنید
  3. سعی کنید هر روز نخ دندان بکشید و ما بین دندان هایتان را تمیز کنید.
  4. از دهان شویه های ضد میکروب و باکتری استفاده کنید
  5. سیگار نکشید یا اگر سیگاری هستید آن را ترک کنید.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

یکی از راه‌‌‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان کاهش میزان پلاک و باکتری در دهان است. بهترین راه برای انجام این کار روزانه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان است. همچنین می‌‌‌توانید از دهان‌شویه‌‌‌های ضد باکتریایی استفاده کنید تا میزان باکتری‌‌‌های ایجادکنندۀ پوسیدگی را کاهش دهد.

می توانید مقدار اسید آسیب‌زا به دندان را با خوردن کمتر غذاهای شیرین یا نشاسته در طول روز کاهش دهید.بنابراین، اگر از مصرف غذاهای میان‌وعده اجتناب کنید، به احتمال بیشتری از پوسیدگی پیشگیری خواهید کرد.

جویدن آدامس حاوی زایلیتول باعث کاهش رشد باکتری می‌‌‌شود. برخلاف شکر، زایلیتول منبع غذایی برای باکتری نیست. همچنین محصولات دیگری وجود دارند که می‌‌‌توانند سطح اسید را در دهان کاهش دهند. از دندا‌ن‌پزشکتان دربارۀ آنها بپرسید.

راه دیگر کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی استفاده از فلوراید است، که دندان‌‌‌ها را تقویت می‌‌‌کند. دندا‌ن‌پزشک می‌‌‌تواند خطر پوسیدگی را بررسی کند و سپس درمان‌‌‌های فلوراید مناسب را پیشنهاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه