پیوند استخوان

ایمپلنت دندان باید مادام‌العمر باشد. دندان کاشته شده در صورتی دائمی می‌شود که محکم به استخوان فک جوش خورده باشد. اگر حجم استخوان کافی نباشد، احتمال موفقیت ایمپلنت به شدت کم می‌شود.

کیفیت و کمیت استخوان همواره در پی از دست دادن دندان کاهش می‌یابد، هر چند ممکن است شما متوجه تحلیل رفتن استخوان نشوید. اما وقتی پس از مدتی تصمیم به کاشت دندان می‌گیرید، مشخص می‌شود که استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت دندان وجود ندارد.

به همین دلیل است که ما غالباً ابتدا پیوند استخوان انجام می‌دهیم و همچنین توصیه می‌کنیم که دندان غائب را هر چه زودتر جایگزین کنید. به علاوه بسیاری از دندانپزشکان پیشنهاد می‌دهند که پیوند استخوان در زمان کشیدن دندان انجام شود.

انواع مواد پیوند استخوان

اتوگرافت، آلوگرافت، زنو گرافت، آلوپلاست

اتوگرافت (یا اتوژن) :

انواع مواد پیوند استخوان(اتوگرافت)
انواع مواد پیوند استخوان(اتوگرافت)

اتوگرافت ، پیوندهای (گرفت‌های) استخوانی است که از بدن خود بیمار گرفته می‌شود. پیوند استخوانی اتوژن همواره نخستین انتخاب دندانپزشکان است، چون پیوندهای گرفته شده از بدن خود بیمار بهترین نتایج را از بین مواد مخصوص پیوند استخوان به دست می‌دهد.

دلیل موفقیت بالای این نوع پیوند این است که مغز استخوان بدن خود بیمار حاوی سلول‌هایی زنده است که به رشد مستمر استخوان و تسریع فرایند التیام کمک می‌کند. اما نقطه ضعف اتوگرافت این است که برای گرفتن پیوند استخوان باید جراحی دومی نیز بر روی نقطه دیگری از بدن انجام شود.

آلوگرافت:

انواع مواد پیوند استخوان(آلوگرافت)
انواع مواد پیوند استخوان(آلوگرافت)

آلوگرافت ، پیوندهای استخوانی انسانی است که از بدن فرد دیگری گرفته می‌شود و معمولاً از بانک استخوان تامین می‌شود.

این نوع پیوند استخوان گزینه دیگری برای بیمارانی است که تمایلی به انجام دادن جراحی برای استخراج پیوند از بدن خودشان ندارند یا این که به مقدار استخوان بسیار زیاد نیاز دارند.

مزایا و معایب آلوگرافت

آلوگرافت نسبت به اتوگرافت عملکرد ضعیف‌تری در بازسازی استخوان دارد، به همین دلیل دوره درمان آن طولانی‌تر است. مزیت شاخص پیوند استخوانی آلوژن موجود بودن آن در مقادیر نامحدود و عدم نیاز به جراحی دوم برای استخراج پیوند است.

زنوگرافت :

انواع مواد پیوند استخوان(زنوگرافت)
انواع مواد پیوند استخوان(زنوگرافت)

زنوگرافت پیوندهای استخوانی از موجودات دیگر، معمولاً گاو است. از آنجایی که ساختار مولکولی استخوان در تمامی موجودات یکسان است، می‌توان از استخوان منابع حیوانی برای پیوند استخوان لازم برای ایمپلنت دندان استفاده کرد و نتایجی قابل قبول گرفت.

زنوگرافت فقط حاوی مواد استریل شده غیرآلی گرفته شده از استخوان‌های حیوانات است. این پیوندها مانند داربستی عمل می‌کنند که برای بازسازی روی ساختمان زده می‌شود و بعد از مدتی پس از جایگزینی با استخوان طبیعی تخریب می‌شوند.

آلوپلاست :

انواع مواد پیوند استخوان(آلوپلاست)
انواع مواد پیوند استخوان(آلوپلاست)

در آلوپلاست از مواد سنتزی برای تشکیل استخوان استفاده می‌شود. پیوند استخوان لازم برای ایمپلنت دندان که از مواد سنتزی تهیه می‌شود بدن را تحریک می‌کند که استخوان طبیعی را در محل ایمپلنت دندان تولید کند. کارآمدی پیوند استخوانی آلوپلاستیک کمتر از پیوند اتوژن است، اما در عوض احتمال عفونت کردن آن نیز بسیار کمتر است.

دکتر اشکان مصطفی نژاد / دندانپزشک و متخصص کاشت دندان
تهران،نیاوران (شهید باهنر)،بین منظریه و شهر کتاب، پلاک۱۳۱،طبقه۲،واحد۵
تلفن: ۲۲۸۱۵۶۶۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه