کاربرد انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان کدامند؟ و از ایمپلنت چه استفاده هایی می شود؟

در طول تاریخ دو نوع ایمپلنت دندان مختلف وجود داشته است:
1- ایمپلنت اندوستیال (endosteal)
2- ایمپلنت ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

ایمپلنت اندوستیال به ایمپلنتی گفته می شود که درون استخوان قرار می گیرد، اما ساب‌پریوستیال ایمپلنتی است که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه قرار داده می شود. امروزه دیگر از ایمپلنت های ساب‌پریوستیال استفاده نمی شود زیرا در مقایسه با ایمپلنت های اندوستیال در بلند مدت نتایج ضعیف تری داشته اند.

اطلاعات بیشتر —–>   انواع ایمپلنت دندان

کاربردهای انواع ایمپلنت های دندانی

با اینکه کاربرد اولیه ایمپلنت دندان جایگزینی دندان طبیعی است، در برخی از موارد، کاشت دندان برای کمک به انجام یک فرآیند یا روش دیگر نیز استفاده می شود. به دلیل ثبات و استحکام ایمپلنت ها، از آنها به عنوان تکیه گاه برای دندان های مصنوعی نیز استفاده می شود. علاوه بر این، در درمان های ارتودنسی، مینی ایمپلنت ها می توانند به عنوان انکوریج (نقطه اتکا جهت اعمال نیرو به دندانها) موقت عمل کرده تا به جابجایی دندان به جایگاه دلخواه کمک کنند. این مینی ایمپلنت ها که کوچک هستند، برای کمک به جابجایی دندانها به استخوان آرواره متصل می شوند و پس از آنکه درمان به نتیجه رسید، از فک خارج می شوند.

برای بیمارانی که همه دندان هایشان را به دلیل پوسیدگی یا بیماری لثه از دست داده اند، راه هایی وجود دارد که پروتز راحت و باثباتی را با به کارگیری حداقل تعداد ایمپلنت استفاده کنند. از جمله این راه ها می توان به تکنیک “All-On-4” اشاره کرد که توسط کمپانی سازنده ایمپلنت نوبل بیوکر (Nobel Biocare) نام گذاری شده است. این تکنیک نامش را از این ایده گرفته است که تنها چهار ایمپلنت برای نگهداری همه دندان ها در فک بالا یا فک پایین کافیست.

در این شیوه ایمپلنت ها به طور استراتژیک در مناطقی قرار می گیرند که استخوان استحکام کافی داشته باشد. پس از آن پروتز دندان کوچکی به آن پیچ می شود. تکنیک “All-On-4” جایگزین دندان مستحکم (غیر متحرک) را برای فرد به وجود می آورد که در مقایسه با جایگزین های قدیمی (دندان های مصنوعی متحرک)، احساسی همانند دندان طبیعی می دهد. بدون شک، ایمپلنت در دندانپزشکی سبب شده است که گزینه های درمانی بیشتری برای جایگزین کردن یک یا چند دندان از دست رفته وجود داشته باشد که استحکام بیشتری در طول زمان دارند.

بهداشت ایمپلنت های دندانی

زمانی که دندانی از دست می رود، دندانهای کناری به سمت فضای خالی به وجود آمده حرکت می کنند. جایگزین کردن دندان از دست رفته به شیوه کاشت دندان ، از این مسئله جلوگیری می کند. استخوان آرواره که پیش از آن دندان را نگه می داشت، پس از خالی شدن جای آن شروع به تحلیل رفتن می کند. ایمپلنت های دندان با اتصال به استخوان آرواره، باعث تحریک و رشد بافت استخوانی جدید می شوند. استفاده از بریج به عنوان درمان جایگزین به تراشیدن و کاهش حجم دندان های کناری می انجامد. با استفاده از ایمپلنت دندان نیازی به این کار نخواهد بود.

اطلاعات بیشتر —->  مراقبت های بعد از ایمپلنت

بهداشت و مراقبت بعد از ایمپلنت

در همه انواع کاشت دندان باید بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود. بهداشت ضعیف دهان از عواملی است که برخی از ایمپلنت ها با شکست مواجه می شوند. خیلی مهم است که خود ایمپلنت و اطرافش به خوبی مسواک زده و نخ دندان کشیده شود. در بیشتر موارد دندانپزشک دستورالعمل های مشخصی را برای مراقبت از ایمپلنت در اختیار شما قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه