بلیچینگ

بلیچینگ یعنی سفید کردن دندانها بوسیله مواد خاص که خاصیت اکسید کنندگی دارند و اکثرا از مشتقات پراکسید هیدروژن میباشند.

عملکرد این محصولات به اینصورت است که مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی مینای دندان نفوذ کرده و رنگ دانه های رسوب کرده در بین کریستال های مینائی را اکسید می‌کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ عاج نیز روشن تر می‌شود.

در سال‌های اخیر محصولات زیادی به صورت تجاری  برای سفیدکردن در داروخانه‌ها وسوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند وبه علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.

بلیچینگ  همه دندانها به صورت کلی به دو صورت انجام می شود:
۱- یک روش بلیچینگ ، بلیچینگ در مطب (Office Bleaching) می باشد که توسط دندانپزشک در مطب انجام می گردد.این روش به دلیل استفاده از ژل های با غلظت بالاتر و استفاده از دستگاه مخصوص،  باید با رعایت موارد ایمنی و تحت نظر پزشک انجام شود و در صورت انجام صحیح مراحل اثر آن قویتر بوده بطوریکه طی یک جلسه درمانی رنگ دندانها ٢-۴ درجه روشنتر خواهد شد.

 ۲- روش دیگر، بلیچینگ در خانه (Home Bleaching) می باشد. در این روش دندانپزشک ابتدا قالب مخصوص را برای بیمار تهیه کرده و همراه با ژل مخصوص بلیچینگ در خانه که توسط کمپانی های معتبر با غلظت مناسب تهیه شده به همراه دستور العمل صحیح به بیمار تحویل می دهد تا در منزل استفاده کند. این روش معمولا بعد از بلیچینگ در مطب به عنوان درمان نگهدارنده که موجب طولانی تر شدن زمان سفیدی دندانها هم استفاده می شود.

میزان اثر بلیچینگ

همانطور که پیشتر ذکر شد بلیچینگ باعث سفید و روشن تر شدن دندان ها به اندازه ۲-۴ درجه می شود.

البته میزان سفید شدن دندان ها بسته به جنس دندانها و نوع  بدرنگی دندانها در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی از بدرنگی ها تاثیر بسیار زیاد و شگرف می گذارد. و در بعضی موارد اثر آن کمتر است.

ضرر بلیچینگ

بلیچینگ در صورتی که با روش اصولی و صحیح و دقت لازم انجام شود هیچگونه ضرر و اثر سوء نخواهد داشت و کاملا بی ضرر است.

بعد از بلیچینگ ممکن است گاهی به طور موقت دندان ها یک مقدار حساس شود که پس از چند روز بهبود می یابد. استفاده از خمیردندان های ضدحساسیت در این گونه موارد توصیه می شود.

دوام بلیچینگ

شما نباید تصور کنید یک بار که دندان هایتان را سفید کردید هیچ وقت دیگر به سفید کردن آنها احتیاج نخواهید داشت. سفید کردن دندان ها آثار همیشگی ندارد  ولی دندان ها معمولا چند سالی سفید باقی خواهند ماند.
حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندان هایتان، چقدر توصیه های ایمنی را رعایت کنید.

نوشیدن زیاد قهوه و چای پر رنگ ، کشیدن سیگار، استفاده زیاد  از نوشابه های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان ، از عواملی هستند که باعث می شوند مدت زمان دوام   بلیچینگ کمتر شود.

استفاده دوره ای از بلیچینگ در خانه میتواند باعث افزایش عمر سفیدی دندانها شود
برای دیدن نمونه عکس های سفید کردن دندان توسط دکتر مصطفی نژاد اینجا را کلیک کنید