بیماری های لثه

بیماری های لثه و دندان

 • بیماری ژنژیویت

  از خفیف ترین بیماری های لثه است که از عوارض آن می توان به ورم کردن، قرمز شدن و خونریزی در لثه اشاره کرد. به طور معمول این بیماری درد یا ناراحتی چندانی ندارد.

  دلیل اصلی وقوع بیماری ژنژیویت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. این بیماری می تواند با درمان های خاص و توجه ویژه به وضعیت بهداشت دهان و دندان درمان شود.

  برخی از فعالیت هایی که می توانند این بیماری را ایجاد کنند، عبارتند از: بیماری قند خون یا دیابت، بالا رفتن سن، داشتن سابقه ژنتیکی، اضطراب، مشکلات هورمونی، مصرف مواد مخدر، بیماری ایدز، عدم تغذیه مناسب، دوران بلوغ، حاملگی و استفاده از برخی از داروها.

  علائم این بیماری ممکن است به صورت تورم اندک ، یا خونریزی ملایم در حین مسواک زدن خود نمایی کنند، این مرحله ی اولیه بیماری لثه است و به خوبی می تواند نشان دهنده بهداشت ضعیف دندانی شما باشد.

 • بیماری پریودنتیت

  در مواقعی که ژنژیویت در زمان مناسب رسیدگی نشده و بهبود نیابد، وخیم تر شده و تبدیل به بیماری پریودنتیت می شود. پریودنتیت نوعی پیشرفته از بیماری های لثه است.

 • بیماری پریودنتیت

  پلاک هایی که در لثه به وجود آمده اند، به تدریج وسعت می یابند و از محدوده لثه پیشتر رفته و به پایین لثه می رسند. با تکثیر یافتن باکتری سمومی تولید می شوند که دلیل تحریک و ایجاد التهاب مزمن می شود. در این فرآیند بافت های سالم لثه مورد هجوم قرار می گیرند و در نهایت استخوان و دیگر بافت های درون دهان تحلیل رفته و از بین می روند.

  در طول این فرآیند، میان لثه و دندان شکافی ایجاد می شود. این شکاف ها پاکِت نام دارند. ذرات باقیمانده غذا و باکتری در این شکاف ها گیر می کنند و در نتیجه دهان دچار عفونت می شود. در صورتی که بیماری پیشتر رود، پاکِتها عمیق تر می شوند و به این ترتیب لثه و استخوانها بیشتر از میان می روند. باید توجه داشت که این پروسه بیماری علائم چندانی ندارد. اگر تشخیص و درمان به موقع صورت نگیرد، دندان در جایگاه خود لق می شود و باید آن را از دهان خارج کرد.

علائم عفونت لثه

علائم عفونت لثه
علائم عفونت لثه

در صورتی که دارای علائم عفونت لثه هستید حتما به پزشک مراجعه نمایید. دانستن علائم لثه سالم برای تشخیص عفونت لثه به شما کمک می کند.

علائم ایجاد التهاب و عفونت در لثه :

 • تبدیل رنگ لثه ها به رنگهای صورتی تیره، قرمز، آبی یا بنفش
 • ورم کردن لثه در نزدیکی دندان
 • از میان رفتن یا گرد شدن پاپیلای میان دندان ها به جای مثلثی بودن و پسرفت آنها
 • خونریزی لثه ها در زمان مسواک زدن یا نخ دندان

علائم سالم بودن لثه:

 • بافت دهان دارای رنگی طبیعی به صورتی ملایم است
 • لثه ها در نزدیکی دندان مسطح هستند
 • تیزی و مثلثی بودن نوک پاپیلای میان دندان
 • خونریزی نکردن لثه در هنگام مسواک و نخ دندان
 • نداشتن درد

جراحی لثه یا پریودنتال

جراحی لثه یا پریودنتال
جراحی لثه یا پریودنتال

عمل جراحی لثه قسمت هایی از لثه را که مشکل دارند برداشته یا ترمیم می کند. به این ترتیب دیگر قسمت های لثه امکان رشد صحیح می یابند.

در برخی موارد باید بافت تازه ای به قسمت های صدمه دیده پیوند داده شود. در انجام جراحی لثه اولویت دندانپزشک حفظ دندان ها از آسیب دیدگی شدید است.

علائم و نشانه‌ های بیماری لثه چیست؟

گسترش پیدا می‌کند و حتی در مراحل آخر بیماری معدودی علائم ایجاد می‌نماید. برخی علایم ممکن است زمانی در طول دوره بیماری لثه بروز نماید که عبارتند از:

 • سهولت خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • قرمزی، تورم و یا حساسیت لثه
 • بوی بد دهان یا احساس طعم ناخوشایند در دهان
 • پس‌روی لثه
 • ایجاد شیار بین دندان و لثه
 • لقی یا تکان خوردن دندان


جراحی لثه با لیزر

در جراحی لثه با لیزر، با لیزر پر توان بافت های آلوده لثه حذف می شود. در نواحی از لثه که بافت های میکروبی و آلوده وجود دارد و عقب نشینی لثه اتفاق افتاده است با کمک جراحی لثه با لیزر، این بافت های آلوده را حذف کرده و بهلثه اجازه می دهیم دوباره بازسازی شده و ترمیم یابد و به جایگاه اصلی و ناحیه اصلی که در ابتدا بوده برگردد.

مزایای جراحی لثه با لیزر چیست؟

الف- جراحی لثه با لیزر درد ندارد.
ب- هنگام کار با لیزر، خونریزی وجود ندارد.
ج – در بیش از 90% موارد نیاز به بی حسی نیست.
د- به علت اینکه برش لثه نداریم، بنا براین نیازی هم به بخیه لثه نیست.
ه- تعداد جلسات لیزر با لثه کمتر از درمان قدیمی می باشد.

ژنژویت (بیماری خفیف لثه)

علائم ژنژیویت عبارتند از:
– تورم لبه لثه
– قرمزی
– خونریزی از لثه
– گاهی خارش و سوزش لثه
– بوی نامطبوع

تورم لثه در تمام موارد ژنژیویت وجود دارد. این تورم ناحیه ی برجستگی های لثه بین دندان ها که به آن پاپیلای بین دندانی گفته می شود، بیشتر مشاهده می شود و فقط با جراحی لثه و جرمگیری از بین میرود.
لثه مخصوصا لبه ی لثه در تمام قسمت ها رنگ قرمز کبود پیدا می کند. در بسیاری از موارد پس از گذشت مدتی از این حالت لثه هنگام مسواک زدن مختصر خونریزی دارد. در این شرایط بیمار گاهی احساس سوزش و خارش در لثه دارد. صبح ها هنگامی که از خواب بیدار می شود طعم نامطبوع و بوی بدی را در دهان خود احساس می کند. بتدریج که این بیماری پیشرفت می کنند تمام این علائم بیشتر خود را نشان می دهد.

مردم معمولا در مراحل اولیه چندان توجه نکرده و از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می کنند. زمانی مراجعه می کنند که علائم شدت یافته و دیگر برای آنها قابل تحمل نیست. تورم و خونریزی و بوی نامطبوع آنها را به مطب می کشاند.

دکتر اشکان مصطفی نژاد / دندانپزشک و متخصص
تهران،نیاوران (شهید باهنر)،بین منظریه و شهر کتاب، پلاک۱۳۱،طبقه۲،واحد۵
تلفن: ۲۲۸۱۵۶۶۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان وقتی پوسیدگی پیشرفت میکند و در مینای دندان حفره ایجاد می‌‌‌شود، تنها راه چاره ترمیم دندان توسط دندا‌ن‌پزشک است. مواد پوسیده از حفره

مطالعه مقاله
کاشت دندان جلو

کاشت دندان جلو

ضرورت و نحوه انجام کاشت دندان کاشت دندان موضوعیست که برای بسیاری از افراد مورد سوال است: اینکه این کار چگونه انجام می شود ؟

مطالعه مقاله