عمل جراحی لیفت سینوس باز

لیفت سینوس عبارتی است که ممکن است برای بسیاری آشنا به نظر نرسد، اما برای بسیاری از بیماران خواستار ایمپلنت نقش مهمی را ایفا می کند. 

عمل لیفت سینوس چیست و چرا انجام می شود؟

در بسیاری از موارد هنگامی که بیمار برای درمان ایمپلنت دندان مراجعه می کند، دندانپزشک معالج متوجه کمبود استخوان به ویژه در فک بالا می شود. در صورت از دست رفتن دندان های آسیا، سینوس رشد کرده و باعث می شود که استخوان های فک بالا از بین بروند. به این ترتیب بیمار با کمبود استخوان برای کاشت دندان مواجه می شود. 

برای مهیا کردن استخوان کافی به منظور انجام جراحی کاشت دندان ، دندانپزشک عمل لیفت سینوس را انجام می دهد. 

عمل جراحی لیفت سینوس باز شامل موارد زیر می باشد:

  • بریدن لثه : ابتدا جراح بافت‌های لثه فک بالا را برش زده و آنها را بالا می‌زند تا به استخوان پشت آن‌ها دسترسی پیدا کند. سپس در استخوان برشی ایجاد می‌کند.
  • بریدن استخوان فک : سوراخ یا منفذی به نام پنجره جانبی در استخوان ایجاد می‌شود تا به غشای پوشاننده حفره ‌های سینوس که سینوس را از فک بالا جدا می‌کنند، دسترسی ایجاد شود. این غشا کنار کشیده شده و از استخوان فک جدا می‌شود.
  • بالا کشیدن غشای سینوس : غشای حساس پوشاننده سطح داخلی حفره‌ های سینوسی، از کف سینوس جدا می‌شود. این کار با استفاده از ابزاری شبیه به کاردک صورت می‌گیرد.
  • پیوند استخوان : مواد پیوند استخوان در داخل پنجره ایجاد شده در استخوان قرار می‌گیرد. چندین نوع ماده پیوندی وجود دارد (استفاده از استخوان بدن بیمار، استخوان حیوانی یا مواد سنتزی مصنوعی) که بسته به شرایط و ترجیح شما و پزشک انتخاب می‌شود.
  • بستن زخم : پس از اتمام پیوند استخوان، با قرار دادن غشای کلاژن و چندین بخیه، برشهای باز شده، بسته می‌شوند. پیوند استخوان به مدت چند ماه در جای خود مانده و به استخوان فک جوش می‌خورند. این فرآیند ممکن است شش تا نه ماه طول بکشد.

 

دکتر اشکان مصطفی نژاد / دندانپزشک و متخصص کاشت دندان
تهران،نیاوران (شهید باهنر)،بین منظریه و شهر کتاب، پلاک۱۳۱،طبقه۲،واحد۵
تلفن: ۲۲۸۱۵۶۶۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

انیمیشن مسواک زدن

انیمیشن صحیح مسواک زدن برای مسواک زدن حداقل ۲ دقیقه یعنی ۱۲۰ ثانیه باید وقت گذاشت. در مسواک زدن استفاده از حرکات افقی، خشن و

مطالعه مقاله