پروتز ثابت و متحرک

انواع پروتز

دو نوع پروتز ثابت و متحرک برای دندان وجود دارد. نوع ثابت شامل تاج (روکش) و پل (بریج) است که به دندان متصل میشوند و پروتز متحرک شامل دندان مصنوعی کامل (دست دندان) و پارسیل (جزئی )است.
عملکرد پروتزهای دندانی عبارت است از:جایگزینی دندانهای ازدست رفته ،ارائه نوعی توانبخشی و جلوگیری از ایجاد پیامدهای ثانویه دندان از دست رفته و به طور کلی برای بازگرداندن شرایط ایده ال زیبایی و یا اصلاح طرح لبخند استفاده میشوند. همچنین از پروتز های دهانی (داخل دهان)برای بازسازی نقص های داخل دهان مانند ازدست دادن دندان یا قسمتی از دندان یا ازدست دادن بافتهای سخت و نرم فک و کام استفاده میشود . این پروتز ها برای بازسازی عمل جویدن، بهبود زیبایی دندانها و کمک به گفتار مورد استفاده قرار میگیرند . پروتز دندان ممکن است توسط دندان ها ، ایمپلنت های دندان یا از طریق مکش یا توسط عضلات به محل خودشان متصل شوند این پروتزها همانطور که قبلا ذکر شد میتوانند ثابت و یا متحرک باشند. پروتز ثابت دندان و دندانهای مصنوعی متحرک به صورت های مختلفی ساخته میشوند. همواره در استفاده از پروتز ثابت دندانی از چسب و یا پیچ برای اتصال به دندان و یا ایمپلنت دندان استفاده میشود.

  پروتز ثابت

این نوع پروتز باچسب های مخصوص یا پیچ ثابت به دندان اسیب دیده یا ایمپلنت های دندانی متصل میشوند و تنها توسط دندانپزشک برداشته میشود

پروتز ثابت میتواند از مواد مختلفی ساخته شود. در ادامه مواد ساخت پروتز ثابت بیان میشود:
روکش یا بریج سرامیک متصل به فلز(PFM): در این نوع پروتز ابتدا فریم یا چارچوبی از فلزات مخصوص (تیتانیوم، پالادیوم و یا طلا) که به روکش یا بریج ثبات میدهند ساخته میشود سپس لایه ای از سرامیک دندانی برای بازسازی ظاهر و سطح جونده پروتز به این فریم متصل میشود.

 

روش آماده سازی

دندانپزشک ابتدا مقداری آماده سازی بر روی دندان انجام میدهد و سپس از دندان آماده شده قالبگیری کرده و برای لابراتوار ارسال میشود. در لابراتوار قالب ها با گچ مخصوص ریخته میشود و ماکتی گچی از دندان مذکور ساخته میشود، سپس روی این ماکت ابتدا فریم فلزی ساخته شده و سپس چند لایه سرامیک به چارچوب فلزی در درجه حرارت بالا متصل میشود با در نظر گرفتن ویژگی های فردی (به عنوان مثال، رنگ دندان) میتوان پروتز دندان زیباتری را که شبیه به دندان های خود بیمار باشد بدست اورد .
روکش یا بریج فاقد فلز این روکشها از دی اکسید زیرکونیوم (زیرکونیا) و یا سرامیک فشرده ساخته میشود، روش آماده سازی دندانها و قالبگیری و ارسال به لابراتوار مشابه روکش های فلز و سرامیک است ولی مراحل لابراتواری آنها با هم متفاوت است چرا که در این روش ماکتهای دندانی ابتدا توسط دوربینهای ٣ بعدی اسکن شده، سپس توسط کامپیوتر روکش مورد نظر طراحی میشود در مرحله بعد بلوک های زیرکونیومی مخصوص توسط دستگاههایی که بسیار شبیه دستگاههای تراشکاری دقیق صنعتی (معروف به دستگاههای CAD CAM)هستند تراشیده شده و تبدیل به روکش می شوند.

سرامیک زیرکونیوم به عنوان ماده پایه ای برای روکشها و بریجها در چند سال گذشته توسعه داده شده است. این ماده مزایای زیادی نسبت به پروتز فلز و سرامیکی دارد:
١.این مواد فاقد فلز هستند و حساسیت هایی که گاهی در اثر نزدیکی فلز با بافتهای دندان بوجود می آید را ایجاد نمیکنند.
٢.علاوه بر خواص مکانیکی مناسب زیرکونیا ها دربسیاری از جنبه ها بهتراز فلزات هستند و پروتز ساخته شده از ان به طور کامل با زیبایی و رنگ دندان هماهنگ است.
٣.از نظر بیولوژیکی خنثی و با محیط زیست سازگارند . این مواد هادی ضعیف حرارت وبرق هستند (دندانهای پایه را از تحریکات شدید محافظت میکنند) و نیز پلاک های دندانی روی سطح انها تجمع پیدا نمیکنند.
۴.این مواد به نور نفوذ پذیرند و دارای خواص فتودینامیک عالی هستند، (این خاصیت به طبیعی تر شدن ظاهر روکش کمک زیادی میکند). ۵.خطر ابتلا به التهاب یا برگشت حالات لثه از حالت طبیعی وجود ندارد. ۶. خطر ابتلا به الرژی و یا تغییر رنگ لثه ها در نزدیکی لبه های فلزی وجود ندارد.
نقطه ضعف این مواد این است که از مواد همتای خود گرانترند.
علاوه بر پروتز دندان ،ایمپلنت های دندانی و قطعات مربوط به آن که به ایمپلنت متصل میشوند نیز از این مواد ساخته شده اند به نظر میرسد که استفاده از این مواد فصل جدیدی را در دندانپزشکی باز کرده است.

 

پروتز متحرک

این نوع پروتز (که بنام دست دندان هم شناخته میشود) می تواند توسط بیمار بدون کمک دندانپزشک کارگذاشته و برداشته شود. اگر تمام دندان های بیمار کشیده شده باشد یک پروتز کامل (دندان مصنوعی کامل معمولی) راه حل آن است. یکی از معایب این نوع پروتز اینست که با پوشیدن آنها ممکن است بار روانی قابل توجهی مبنی بر پیری شخص به فرد اعمال شود. در ابتدا استفاده از این نوع پروتز دندان به نظر ناجور می آید ولی این احساس متوقف خواهد شد

در استفاده از این پروتز ها به دلیل تخریب مستمر و تحلیل تیغه استخوان فک هر ١یا ٢ سال نیاز به بررسی آن و هر ۵ تا ٧ سال نیاز به جایگزینی پیدا میکنند .در صورتی که بیمار همه دندانهای خود را ازدست نداده باشد برای جایگزینی چند دندان از دست رفته پروتز (یا دندان مصنوعی) پارسیل مورد استفاده قرار میگیرد . این نوع پروتز دندان روی یک صفحه فلزی ساخته میشود که توسط یک لایه روکش پلاستیکی همرنگ لثه ها پوشیده شده است. پروتزهای پارسیل توسط قفلها یا نگه دارنده های مخفی به دندان ها متصل باقی میمانند. باید توجه داشت که تا قبل از معرفی ایمپلنت های دندانی، بازسازی سیستم جونده بر روی استفاده از دندان مصنوعی متمرکز بود ولی امروزه به سبب مزایای بیشمار ایمپلنت ها این نوع از پروتز دندان کمتر استفاده می شود.

استفاده از این پروتز ها درمقایسه با ایمپلنت ها داری مزایا و معایبی میباشد، مزایای آن عبارتتد از:
١.دندان های مصنوعی نه تنها جایگزین دندانهای از دست رفته اند بلکه بافت لثه و استخوان ازدست رفته را نیز پوشش میدهند و یک ظاهر مناسب را ارائه میکنند، و این خصوصا در کسانیکه تحلیل زیادی در استخوان و لثه خود داشته اند بسیار ارزشمند است، در این افراد با درمان ایمپلنت به تنهایی نمیتوان همه این بافتها را به نحو مطلوب بازسازی کرد
٢.پروتز های متحرک در تمیز کردن و نگهداری راحتتر عمل میکنند و این برای کسانی که مشکل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را دارند یک مزیت است.
٣. این پروتز ها سازگارترند و در صورت از دست دادن دندان های بیشتر میتوان با تغییرات جزیی در طراحی انها دندانهای جدید از دست رفته را نیز پوشش داد.
۴. در نهایت این پروتز ها به طور کلی ارزانتر هستند.

چگونه میتوان ایمپلنت را با پروتز متحرک استفاده کرد؟
از انجایی که پروتز کامل ،تماما روی لثه قرار میگیرد خصوصا در فک پایین گیر و ثبات خوبی ندارد و این عمده ترین دلیل نارضایتی افراد از پروتز متحرکشان میباشد. یکی از راهکارها برای جبران این نقیصه اینست که میتوان حداقل از ٢ ایمپلنت برای افزایش گیر و ثبات پروتز دندان در جای خودش استفاده کرد.افزایش ثبات پروتز نقش بسزایی در افزایش اعتماد به نفس و راحتی فردی که از پروتز یا دندان مصنوعی استفاده میکند ایفا کرده و خوردن و صحبت کردن و لبخند زدن را ساده تر میکند و موجب ایجاد احساس خوشایندی میشود که گویی پروتز دندان ان فرد قسمتی از خود فرد شده است.

 

هزینه

به طور کلی هزینه پروتز تاحد زیادی به دندانپزشک شما بستگی دارد، هزینه اکثر درمانهای دندانپزشکی بر مبنای دو آیتم محاسبه میشود ارزش مواد مصرفی و دستمزد دندانپزشک، در پروتز های دندانی علاوه بر این دو مورد دستمزد لابراتوار سازنده پروتز نیز باید به هزینه تمام شده اضافه شود و این که کدام نوع از پروتزهای ذکر شده مورد نیاز است. اگرچه پروتزها ارزان تر از ونیرهای متداول هستند، اما برخی دندانپزشکان هزینه ی زیادی بابت آن دریافت می کنند. بهتر است قبل از مراجعه به دندانپزشک، در مورد دندانپزشک مورد نظر خود تحقیق کنید. علاوه بر این، بهتر است قبل از تصمیم گیری نظر یک متخصص را درمورد دندانپزشکان زیبایی و دندانپزشکان پروتز جویا شوید، به این دلیل که ممکن است نیاز واقعی شما متفاوت با چیزی باشد که تصور می کنید.