لمینیت

لمینت یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح رنگ، شکل، فرم و یا طول دندان‌ها یا بستن فاصلهٔ بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. ونیر‌ها یا به طور مستقیم در داخل مطب ساخته میشوند که این نوع از جنس مواد ترمیمی همرنگ دندان (یا کامپوزیت) هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزیتی می‌گویند) و یا در لابراتور ساخته می‌شوند و از جنس سرامیک هستند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند.

تفاوت لمینیت کامپوزیتی و سرامیکی در این است که: لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتر و ثبات رنگ بالاتری نسبت به کامپوزیتی دارند و ظاهر زیبای دندان را به مدت بیشتری حفظ میکنند.
مزیت اصلی لمینیت های کامپوزیتی نسبت به انواع سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان و نیز زمان ساخت کمتراست.

لمینت برای اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های جلویی (یا قدامی) کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات وسیع نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان باشد. در صورتیکه پوسیدگی وسیع وجود داشته باشد. یا بهم ریختگی شدید دندانی وجود داشته باشد درمانهایی نظیر روکش های زیبایی و یا ارتودنسی بهتر است مد نظر قرار گیرند.
مسئله مهم دیگر که قبل از انجام لمینیت باید بدان توجه کرد وجودعادات دهانی مانند دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) است که اگر وجود داشته باشد بهتر است درمان لمینیت انجام نشود و درمانهای جایگزین ان مورد توجه قرار گیرد چرا که در زمان دندان قروچه شخص نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لمینت وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لمینت می‌شود.