ونیر دندان

ونیر دندان چیست

ونیر دندان لایه نازکی از موادی است که همرنگ مینای دندان هستند. این لایه نازک با قرار گرفتن بر روی دندان طبیعی، شکل و فرم ظاهری دندان ها را اصلاح می کند. این به آن معنیست که اگر بیماری دارای دندان شکسته ای باشد که فرم لبخند و ظاهر نامناسبی داشته باشد، با استفاده از این روکش ها می تواند به راحتی آن را اصلاح کند.

نکته!! ونیر دندان یا همان پوسته نازک طراحی شده زمانی که به بخش جلوی دندان می چسبد، مشخصاتی مانند شکل و رنگ، اندازه و طول دندان را تغییر می دهد.  استفاده از ونیر دندان برای افرادی که دارای بایت دندانی مشکل دار یا عاداتی مثل دندان قروچه هستند توصیه نمی شود. زیرا ونیر پس از مدتی تحت فشار های اضافی می شکند. از ونیر ها بیشتر برای حل مشکلات خفیف دندان های جلو استفاده می شود.

انواع ونیر

ونیر انواع مختلفی دارد که از آن جمله می توان به ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن دندان (سرامیکی) اشاره کرد. هر کدام از انواع ونیر دارای معایب و مزایایی است که استفاده از آن برای طیف خاصی از بیماران توصیه می شود. البته باید خاطر نشان کرد که این دو جنس تفاوت هایی با هم دارند. مقاومت ونیر از جنس پرسلن در برابر تغییر رنگ و لکه بهتر از ونیر جنس کامپوزیت است و خاصیت انعکاس نور آن بیشتر به دندان طبیعی مشابهت دارد.

 1.  ونیر کامپوزیت
 2.  ونیر پرسلن

 

تفاوت کامپوزیت و روکش سرامیکی پرسلن دندان

ونیر پرسلن به ونیر سرامیک یا لمینت سرامیک نیز معروف است، در ادامه برای توضیح تفاوت این مدلها بصورت کلی موارد را در دو بخش مزایا و معایب کامپوزیت ونیر آورده ایم که هر مزیت تا حدودی نشان دهنده ضعف نمونه دیگر است که با توجه به تمامی این موارد میتوانید با توجه به شرایط خود مناسب ترین مورد را انتخاب کنید. توجه داشته باشید برای انتخاب حتما به مشاوره و متخصص خود توجه کنید و سوالات خود را از آنها بپرسید و یا در انتهای مقاله در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

 

مزایای کامپوزیت ونیر دندان

مزایای ونیر کامپوزیت دندان

 •  ونیرهای پرسلن پس از پروسه قالب گیری و فرستادن قالب ها به آزمایشگاه، ساخته می شوند اما کامپوزیت ونیر ها در داخل مطب و توسط شخص دندان پزشک قابل ساخت هستند. که هم از نظر طول مدت زمان ساخت و هم حین استفاده با یکدیگر متفاوتند.
 • میزان تراش دندان : دیگر تفاوت ونیر کامپوزیت با ونیر پرسلن این است که برای جای گذاری ونیر کامپوزیت دندان پزشک نیازی به تراش قابل توجه دندان ندارد و فقط در حد سایش سطحی مختصری بر روی مینا انجام می شود و آسیبی به سطح دندان های سالم وارد نمی شود در حالی که برای استفاده از ونیر پرسلن لازم است دندان ها تراش داده شوند در نتیجه با دندان در روش اول سالم تر باقی میماند.
 • قابلیت اصلاح : چنانچه تحت فشارهای بالا دچار پریدگی لبه یا شکستگی شدند امکان اصلاح ترمیم دندان آنها به راحتی وجود خواهد داشت؛ همانند دندان طبیعی
 • مقاومت و استحکام بالا : قابلیت تحمل فشارهای بالا در زمان جویدن مواد غذایی به میزان ۱۰ برابر لمینیت های ونیر سرامیکی دارند
 • ظاهر طبیعی : شکل و فرم آنها طبیعی است، به طوریکه سایرین به سختی متوجه تفاوت دندان طبیعی با دندان کامپوزیت ونیر می شوند.اما ونیر های پرسلن شفاف تر بوده و
 • حذف خطای انسانی به علت بی نیازی از لابراتوار.

معایب کامپوزیت

معایب کامپوزیت دندان
معایب کامپوزیت دندان
 1. طول عمر : در برخی موارد طول عمر کامپوزیت ها کم بوده و پس از گذشت ۱۰ الی ۱۲ سال لازم است با لایه های جدید عوض شوند.
 2. درخشش دندان : میزان درخشش این کامپوزیت ها نسبت به لمینیت های سرامیکی کمتر می باشد ولی برخی روش ها برای افزایش جلا و درخشش آنها وجود دارد.
 3. رعایت الزامی بهداشت : لازم است بیمار پس از انجام کامپوزیت بهداشت بیشتری را رعایت نماید.

 

کاربرد ونیر

دلایل استفاده از این درمان طبق موارد زیر است :

 • سفید کردن دندان‌ها با روکش به جای بلیچینگ دندان بصورت مدوام
 • ترمیم ترک‌ خوردگی و لب پر شدگی دندان‌ها
 • بلندتر یا پهنتر کردن دندانها
 • اصلاح بدشکلی لکه های دندان
 • اصلاح ساییدگی و کوتاه شدگی دندان
 • بستن فاصله بین دندان‌ها
 • اصلاح کجی خفیف دندانها

 

دکتر اشکان مصطفی نژاد / دندانپزشک و متخصص
تهران،نیاوران (شهید باهنر)،بین منظریه و شهر کتاب، پلاک۱۳۱،طبقه۲،واحد۵
تلفن: ۲۲۸۱۵۶۶۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه